Keď sa rozhodujete, z čoho urobíte príjazdovú cestu k domu, máte viaceré možnosti. Môžete siahnuť po štrkovej ceste, zámkovej dlažbe, cestu vyasfaltujete alebo, a o tomto variante budeme dnes písať, siahnete po betóne. Pre betónovú príjazdovú cestu sa ľudia obvykle rozhodnú, ak chcú mať minimálne starosti. Predsa len taký asfalt sa zvykne droliť a zámková dlažba prepadávať. O štrkovej ceste ani nehovoríme, pokiaľ prší a je čo i len mierny sklon cesty, bude sa vám štrk postupne odplavovať a presúvať. No betón, to je niečo iné. Je to trvanlivý a pevný materiál. Aj keď v porovnaní s inými typmi príjazdových ciest si tá betónová vyžaduje najmenej pozornosti, aj tak sa o ňu treba starať. Ako na to?
![betónový príjazd]()
Betónovú príjazdovú cestu je potrebné pravidelne čistiť
Samozrejme, toto závisí od premávky na ceste a na počasí. Príde však čas, keď vytiahnete wapku a betónovú plochu poriadne vyčistíte. Obvykle stačí takúto prácu plánovať raz za pár mesiacov.
Keď treba riešiť netesnosti a praskliny, neváhajte
Budete musieť utesniť praskliny, aby sa do porózneho materiálu nedostala voda. Voda totiž, ako vieme z fyziky, mení svoj objem v závislosti od zmeny skupenstva. Nie je to len problém v zime, keď ľad potrhá betón, ale tiež v lete. Kto má napríklad dlažbu na betónovej terase, vie svoje. Navyše každú betónovú plochu postupne ničia autá, ktoré po nej jazdia. Takže sa pripravte na to, že budete malé opravy vykonávať každé tri až päť mesiacov, v závislosti od používania a stavu povrchu.
![betónový príjazd]()
Pozor, aby ste nič na betónovú príjazdovú cestu nevyliali
Veľmi často sa stáva, že vám unikne trocha oleja či chladiacej kvapaliny na betónovú plochu. Síce vás to upozorní, že tesnenia vo vašom motore majú najlepšie časy za sebou a treba ich vymeniť, no fľak ostáva. Pripravte sa na to. Majte po ruke savý materiál, ako napríklad podstielku pre mačky či piliny. Keď sa vyleje napríklad olej, ihneď materiál aplikujte a keď do seba nasaje olej, odstráňte ho a fľak umyte mydlom a vodou, resp. použite nejaké komerčné čistidlo.
Pozor na soľ a rozmrazovače
Tieto látky sú peklom nielen pre trávu ale hlavne pre betónový povrch, lebo sú príliš agresívne a rozrušujú ich. Dobrý lifehack je, ak namiesto rozmrazovačov či soli použijete na zľadovatelé plochy obyčajný piesok. Na jar potom stačí pozametať
![ako sa starať o betónovú príjadzovú cestu]()
Na betónových príjazdových cestách nenechávajte predmety s ostrými hranami
Klasika sú opreté rýle či rôzne sekáče. Ak nechcete mať na betónovom povrchu ryhy, radšej ich dajte preč. Betón je síce mimoriadne pevný a trvanlivý materiál, no keď ho takto poškodíte, metlou to nenapravíte. Takéto ryhy a rôzne praskliny potom počkajú do zimy, keď sa do nich dostane voda a fyzika dielo dokoná.
Betónová príjazdová cesta je najlepšie riešenie pre „lenivých“ hospodárov. Síce takmer nevyžaduje starostlivosť, ale aj tak rátajte s tým, že aspoň z času na čas budete musieť predsa len čosi urobiť, aby vyzerala skvele. Veľa zábavy, priatelia.
The post Ako sa starať o betónovú príjazdovú cestu? appeared first on Akostavat.com.